2017 GADA Awards
  • State Athletic Director of the Year: Mike Vena, Whitewater High School
  • NIAAA State Award of Merit: Jasper Jewell, Atlanta Public Schools
  • NIAAA Distinguished Service Award Nominee: Ruth Donahoo, Holy Innocents’ Episcopal School
  • NFHS Citation Award Nominee: Nathan Turner, Forsyth County Schools
  • Frank Kovaleski Professional Development Award Nominee: Gary Long, Mill Creek High School
  • NIAAA Hall of Fame Nominee: Bob Ward, Retired
Classification of the Year
  • Class A: Chad Griffin, Calvary Day
  • Class 2A: Michael Thompson, Bacon County
  • Class 3A: Adam Lindsey, Jackson County
  • Class 4A: Robert Schweizer, Troup County
  • Class 5A: Michael Santoro, Riverwood
  • Class 6A: Josh Matthews, Pope High School
  • Class 7A: Tonya Sebring, Woodstock
Regional AD Winners

Class 1A Region Winners

  • Region 1: William Huff, Terrell County
  • Region 2: Winston Peterson, Clinch County
  • Region 3: Chad Griffin, Calvary Day
  • Region 4: Dexter Copeland, Macon County
  • Region 5: Phil Roberts, Strong Rock Christian
  • Region 6: Leigh Block, Walker School
  • Region 7: Cherard Freeman, Warren County
  • Region 8: Richard Rickets, Prince Avenue Christian

Class 2A Region Winners

  • Region 1: Tim Hathcock, Berrien High School
  • Region 2: Michael Thompson, Bacon County
  • Region 3: Larry Bates, Washington County
  • Region 4: Marvin Fields, Westside-Augusta
  • Region 5: Eric Woods, Callaway
  • Region 6: Kandice Pritchett Mitchell, Atlanta Public Schools
  • Region 7: Telisa Chapman, Armuchee High School
  • Region 8: Tim Armstrong, Social Circle

Class 3A Region Winners

  • Region 1: Frank Carroll, Worth County
  • Region 2: Sean Pender, Pierce County
  • Region 3: Ashley Tremble-Hamer, Johnson-Savannah
  • Region 4: Chad Campbell, Peach County
  • Region 5: Charlycye Henderson, Redan High School
  • Region 6: Meredith Barnhill, Adairsville
  • Region 7: Billy Wells, North Hall
  • Region 8: Adam Lindsey, Jackson County

Class 4A Region Winners

  • Region 1: Morgan Ingram, Northside-Columbus
  • Region 2: Jeff Clayton, West Laurens
  • Region 3: Larry Dunn, Thomson High School
  • Region 4: Jason Harris, Henry County
  • Region 5: Robert Schweizer, Troup County
  • Region 6: Mark Lentych, Southwest Whitfield
  • Region 7: Ethan Banks, West Hall
  • Region 8: Frank Barden, Stephens County

Class 5A Region Winners

  • Region 1: Sam Holland, Thomas County Central
  • Region 2: Chad Prosser, Statesboro
  • Region 3: Mike Vena, Whitewater High School
  • Region 4: Kelli Smith, Union Grove
  • Region 5: Stephen Dennis, Columbia
  • Region 6: Michael Santoro, Riverwood
  • Region 7: Jamie Watkins, Paulding County
  • Region 8: Taylor Brooks, Walnut Grove

Class 6A Region Winners

  • Region 1: Reggie Mitchell, Valdosta
  • Region 2: Mickey Bayens, Richmond Hill
  • Region 3: Kevin Kenny, Evans High School
  • Region 4: Daniel Maehlman, Jonesboro
  • Region 5: Christopher Small, Alexander
  • Region 6: Matthew Moody, Harrison
  • Region 7: Josh Matthews, Pope High School
  • Region 8: Ralph Neeley, Apalachee

Class 7A Region Winners

  • Region 1: Rusty Smith, Tift County
  • Region 2: Chase Stroempl, Wheeler High School
  • Region 3: Don Baker, Kennesaw Mountain
  • Region 4: Tonya Sebring, Woodstock High School
  • Region 5: Dan Kaplan, Forsyth Central
  • Region 6: Wayne Smith, Mountain View
  • Region 7: Mark Whitley, Parkview High School
  • Region 8: Tim Watkins, Archer High School

Gold Sponsors

Silver Sponsors

Follow Us on Twitter

This week's AD Spotlight is on Chris Eaves @chriseaves73 of @LFOHighSchool! Give them a follow and keep up with some of the great things they do to promote the Warriors. @OfficialGHSA @NIAAA9100 https://t.co/TNHOzi166G GADACOACHES photo
Help the GADA as we complete our full listing of Girl's Director’s Cup Winners throughout the years. If you can name any of the winners missing in the graphic please send the name and year to : Kevin Petroski at kpetroski @athensacademy.org. https://t.co/ZdoUhULUEu GADACOACHES photo
Help the GADA as we complete our full listing of Boy's Director’s Cup Winners throughout the years. If you can name any of the winners missing in the graphic please send the name and year to : Kevin Petroski at kpetroski @athensacademy.org. https://t.co/fGSKzTIjBd GADACOACHES photo
The CAA Exam will now be given multiple times per year. CAA Exam location and contact details:
Date: Sunday Nov. 6 - Time: 1:00pm
Location: Lakewood Stadium Conference Room
70 Claire Drive SE - Atlanta, GA 30315
Contact: Corrie.Collier @atlanta.k12.ga.us https://t.co/7FSqwHHOQN
GADACOACHES photo
This week's AD Spotlight is on Ashley Lott @HamptonHighAD1 of @HHS_HCS! Give her a follow and keep up with some of the great things he does to promote the Hornets. @OfficialGHSA @NIAAA9100 https://t.co/pzOJ4beUtO GADACOACHES photo

Have a question, comment, or concern?

Contact us to let us hear your thoughts.

Contact Us
GADA Partners